Drzewa i krzewy iglaste

Zajmujemy się bieżącą pielęgnacją.
W połowie miesiąca możemy zacząć przesadzanie roślin. Wybieramy pochmurne dni. Pamiętamy o odpowiednim podłożu – ziemia do iglaków lub kwaśny torf zmieszany pół na pół z ziemią.
Stosujemy nawozy jesienne-wspomagają przygotowanie roślin do zimy.

Drzewa i krzewy liściaste

Zajmujemy się bieżącą pielęgnacją.
Również możemy stosować nawozy jesienne.
Przesadzamy krzewy zimozielone.

Byliny

Możemy dzielić i odmładzać byliny kwitnące wiosną – do momentu zamarznięcia ziemi.
Sadzimy rośliny cebulowe. Na początku września można jeszcze posadzić szachownice i narcyzy, a w połowie pozostałe czyli: tulipany, szafirki, cebulice, przebiśniegi, puszkinie. Głębokość sadzenia zależy od wielkości cebuli. Ogólna zasada: Warstwa ziemi, którą przykrywamy sadzone cebule powinna być równa ich dwu- lub trzykrotnej wysokości. W celu zabezpieczenia cebul przed chorobami grzybowymi zaprawimy je na mokro środkami Benlate lub Kaptan.
Po pierwszych przymrozkach wykopujemy cebule ismeny, bulwy mieczyków i begonii bulwiastej. Dosuszamy je przez kilka dni, czyścimy, układamy w ażurowych skrzynkach przesypane torfem lub piaskiem. Tak przygotowane przechowujemy do wiosny w temp. kilku stopni.
Przycinamy dalie i pacioreczniki a następnie wykopujemy ich części podziemne. Przygotowujemy je i przechowujemy je w ten sam sposób co mieczyki i begonie.
Przenosimy do jasnych pomieszczeń egzotyczne rośliny, które zdobiły balkony i tarasy, a nie zimują w naszych warunkach np.: kuflik, oleander, oliwka. Przetrzymujemy je do wiosny w temp. 10-15 stopni.Możemy skrócić pędy o 1/3.

Trawnik

Nadal regularnie kosimy trawę i podlewamy w razie potrzeby.
Zamiast zwykłych nawozów stosujemy jesienne.

Drzewa i krzewy owocowe

Zbieramy owoce.
Zbieramy również tzw. spady i zakopujemy je, aby nie były siedliskiem chorób grzybowych.
Przygotowujemy miejsce, w którym zamierzamy posadzić w przyszłym miesiącu drzewka lub krzewy owocowe – usuwamy chwasty, wykładamy obornik, rozsypujemy nawozy potasowe i fosforowe i przekopujemy ziemię.

Oczko wodne

Czyścimy oczko wodne z resztek roślin – ułatwi to utrzymanie czystości wody.

Artykuł udostępniony dzięki uprzejmości tracz.pl