Działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Dziiałkowego im. Powstańców Wielkopolskich  uczcili 100.lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W obchodach wzięła udział kompania honorowa 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk, a także oddział rekonstrukcyjny Powstańców Wielkopolskich. Do zgromadzonych na dziedzińcu Zamku koźminian przyjechał i przemówił Ignacy Jan Paderewski. Przy Pomniku Wolności żołnierze odczytali Apel Pamięci i oddali salwę honorową ku czci walczących o wolności i suwerenności Polski.

Gminne obchody 100.lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego zainaugurowano na dziedzińcu zamkowym o godz. 15.00. To tutaj zebrały się poczty sztandarowe, delegacje, kompania honorowa Wojska Polskiego oraz oddział rekonstrukcyjny Powstańców Wielkopolskich. Młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Marcińca przygotowała krótką inscenizację, nawiązującą do wydarzeń sprzed 100 lat. Najważniejszym punktem inscenizacji był wjazd na Podzamcze Ignacego Paderewskiego, który przemówił do zgromadzonych z okna koźmińskiego Zamku.

Po odśpiewaniu „Marsylianki Wielkopolskiej” kolumna marszowa udała się do kościoła farnego, by uczestniczyć we mszy św. w intencji Powstańców Wielkopolskich i naszej Ojczyzny. Homilię wygłosił ks. Marian Podlarz.

Dalsze uroczystości odbyły się przy Pomniku Wolności. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, został odczytany Apel Pamięci, w którym uwzględniono  nazwiska dowódców trzech koźmińskich kompanii Powstańców Wielkopolskich, a także kompanii CKM. Następnie kompania wojska oddała salwę honorową i 26 delegacji w tym ROD KOźmin Wlkp. im. Powstanców Wielkopolskich złożyło wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Wolności.

W dalszej części obchodów  kolumna marszowa skierowała się na ulicę Borecką, gdzie punktem docelowym był obelisk w Parku Powstańców Wielkopolskich. Przy obelisku burmistrz Maciej Bratborski złożył znicz i odśpiewano „Rotę”. Niebo nad obeliskiem rozświetliły fajerwerki.

Po fajerwerkach, uczestnicy uroczystości przeszli do kina „Mieszko”, gdzie burmistrz Maciej Bratborski wygłosił okolicznościowe przemówienie, a Teatr Seniora zaprezentował spektakl słowno-muzyczny, poświęcony wątkom niepodległościowym i powstańczym. Na zakończenie wraz chórem im.Cz. Czypickiego, uczestnicy uroczystości zaśpiewali piosenki powstańcze.

Tekst: Agnieszka Flejsierowicz, UMiG

Foto: Grzegorz Pierzchała